Tohle je otázka za milion! Myslím, že tuhle otázku dostala většina z nás která cestuje dál, než k rodičům za město.

Pokaždé když řeknu, že někam jedu, se minimálně jeden člověk zeptá, jestli se nebojím nebo že to není bezpečná destinace, tak proč tam jedu.

Odpověď je jednoduchá, chci to místo zažít. Ať je, jaké je! 🙂

Vidím to i u mamky, řekla jsem jí, že chci do Albánie. Chvilku vypadala jak opařená a pak mi řekla: “Ti lidi jsou blázni, tam nepojedeš“. Stejně pojedu.

Myslím, že přes náš strach se ochuzujeme o spoustu zážitků. Kdo do nás zasadil ten strach? Hlavně okolí.

Bohužel v dnešní době média, sociální sítě a další zdroje informací dělají ze světa nebezpečné místo. Vlastně i město, ve kterém bydlíte, je nebezpečné. Potulují se tam individua, která vlastně přesně Vám chtějí ublížit. Nepříjde Vám to trochu k smíchu?

S takovou by jste si nemohli jít stoupnout ani před dům, projít se se psem, nakoupit nebo jít na autobus.

Zhruba stejná je pravděpodobnost, že Vás někdo okrade v MHD v Brně jako v MHD třeba v Londýně. Nezáleží na tom, jak je to město velké, když někdo bude chtít, okrade Vás.

Cítila ses někdy v nebezpečí?

Byla jsem v Egyptě v období teroristických útoků, jezdily obrněný auta s hromadou vojků, byla jsem v Srbsku když válčili s Kosovem, a nepocítila jsem nic… Moje pocity? Neodpustím mámě, že mě nepustila do Luxoru a na pyramidy, znáte to, v té době jsem musela poslouchat. Nikdo tam nebyl a mohla jsem na to mít klid. Projela bych se aspoň v doprovodu obrněných aut 😀

Já vím, celou situaci dost zlehčuju ale prostě je třeba si uvědomit, že ty strašný příběhy, který si někde přečtete, třeba nemají až tak strašný dopad jak se píše. Ano, je potřeba být ostražitý, zkuste se nechovat jako turista, ale splynout s davem.

Na fb skupinkách se ženy ptají jestli můžou samy do Maroka nebo do jiných destinací. Proč byste nemohly, zahalte ramena, kolena a hlavu. Ničím nepobuřujte a jak jsem psala dřív, zkuste splynout z davem!

Často Vás budou i v resortu přesvědčovat, že když půjdete samotní ven, něco se Vám může stát. Přemýšleli jste nad tím, že je z toho postavený marketing některých hotelů? Když si totiž zorganizujete výlet samotní, oni z toho nic nemají a nevydělají na Vás.

Nemůžou za to jen lidi

Ano, já vím, že to může být nebezpečné i kvůli jiným věcem. Zažila jsem třeba koupání na Kanárech, kdy začalo něco divného lítat z nebe, lítalo to všude, obloha byla taková žlutá a kalná. Šli jsme se schovat. Zjístilo se, že hoří lesy tak enormně a takový kousek od nás, že na nás padal popel. Co uděláte? Nic!

Myslím, že zachovat chladnou hlavu a racionálně přemýšlet je prostě to nejdůležitější, co můžete udělat!

Když cestuju, všichni ví, že nejsem místní (skrz vzhled), ale nikdo s tím nemá problém, vezmou mě stopem, vytáhnou ven, pozvou na jídlo nebo jen pokecají. Prostě se nechovejte jak ….. Buďte přátelští 🙂

Můj tip: Pokud někam cestujete, zkuste si o té zemi něco zjístit dopředu, třeba jaké mají náboženství, jak jsou na tom se živelnými pohromami… Ověřte si situaci ve státě např. na stránce Ministerstva zahraničí, nebo se zeptejte lidí co už tam byli.

Můj tip 2: Ber si sebou dva cestovní doklady. Vyfoťte si je do telefonu a sebou noste nejlépe jen jeden a jeden vyfocený, pro případ, že by Vás okradli.

Nauč se říkat NE

Jsou situace, které ti na cestách nebudou příjemné. Prostě se to stane. Může se to stát na ulici, když si někoho stopnete, když chodíte městěm. Může to přijít kdykoliv. Nauč se říkat ne, to je to hlavní co ti pomůže. Nemusíš řvát, stačí to říct, někdy dost důrazně!

Buď napřed

Nemysli si, že jsi moc paranoidní, pokud si zařídíš to nejvíc nabušené pojištění, zuby jsou například nejdražší položkou, ale málokde jsou dobře pokryté. Zjisti si číslo na ambasádu, popřípadě i adresu, nikdy nevíš! Buď připraven. Pokud víš zhruba kudy budeš cestovat, předej plán cesty někomu, s kým můžeš být v kontaktu a pokud by ses dlouho neozval, nebo se neozval dle domluvy, může to nějak začít řešit.

Tak co jste ready vyrazit na cesty, nebo se pořád bojíte? Neodpověděla jsem na něco, co Vás zajímá? Napište to do komentářů 🙂

Nechci samozřejmě, abyste dělali po tomhle článku věci ohrožující život nebo si nehlídali záda, jen zkuste selský rozum, nebo podvědomí. Sama intuice Vám nejlépe poradí 🙂

Díky, že jste dočetli článek! Budu ráda, pokud se můj blog budete šířit dál.

Follow by Email
Facebook
Facebook
Instagram

© Claire Wöhl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *